Już po raz kolejny w Starostwie Powiatowym w Opatowie odbyła się akcja profilaktyczna „Czujka na straży twojego bezpieczeństwa”, w ramach której mieszkańcy powiatu mogli dowiedzieć się o zagrożeniach związanych z zatruciem tlenkiem węgla.
15 detektorów tlenku węgla czekało na mieszkańców Opatowa i okolicznych gmin, którzy wzięli udział w ogólnopolskiej kampanii edukacyjno-informacyjnej na temat zagrożeń związanych z zatruciami tlenkiem węgla. Przypomniano o konieczności drożności kratek wentylacyjnych oraz regularnych kontroli piecyków i kominów.
– Dobrze, że takie akcje są prowadzone. Mam w mieszkaniu termę i wszystko może się zdarzyć, dlatego taka czujka bardzo mi się przyda – mówiła jedna z mieszkanek Opatowa.
Rozdanie czujek tlenku węgla poprzedziła prelekcja, w czasie której komendant PSP w Opatowie st. kap. Sylwester Kochanowicz oraz starosta Tomasz Staniek przybliżyli zagadnienia dotyczące czadu oraz poinformowali o działaniach profilaktycznych, które należy podejmować, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia i ewentualnego zatrucia czadem.
St. kap. Sylwester Kochanowicz podkreśla, że każda akcja informacyjna przekłada się na zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat zagrożeń związanych z tlenkiem węgla.
– Ludzie coraz częściej wiedzą jakie są objawy zatrucia czadem i informują straż pożarną o możliwości wystąpienia zagrożenia. W ubiegłym roku strażacy byli dysponowani do kilku zdarzeń, gdzie tego tlenku węgla nie było. Cieszy nas to, że ludzie myślą o tym i zdają sobie sprawę z zagrożeń – mówi komendant PSP w Opatowie.
Do instalacji detektorów czasu w swoich domach i mieszkaniach zachęcał starosta Tomasz Staniek. Podzielił się on z uczestnikami prelekcji własnym doświadczeniem z ulatniającym się gazem.
– Sam mam czujkę czadu i czujkę gazu zamontowaną u siebie w domu i apeluję do wszystkich, aby to małe urządzenie nabyć i zgodnie z instrukcją zainstalować – mówił.
Prawidłowo zainstalowany detektor tlenku węgla momentalnie uruchamia się, gdy w pomieszczeniu stężenie czadu przekroczy dozwoloną normę, emitując głośny, pulsacyjny alarm dźwiękowy o sile ponad 80dB. Strażacy podkreślają, że nie ma możliwości wykrycia tlenku węgla w sposób empiryczny, ponieważ czad to gaz bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku. Tylko dedykowane do tego urządzenie może uchronić przed tragedią.