W Powiatowym Centrum Kultury, Turystyki i Rekreacji w Opatowie odbyło się kolejne seminarium szkoleniowe dla zarządów kół gospodyń wiejskich z terenu powiatu opatowskiego zatytułowane „Kultura ludowa i tradycyjna regionu świętokrzyskiego, jej promocja, wspieranie i ochrona”.
Podtrzymywanie kultury ludowej, w tym szczególnie regionalnej, a także wychowywanie młodego pokolenia w duchu tolerancji, patriotyzmu i poszanowania tradycyjnych wartości to główne cele działalności kół gospodyń wiejskich. Jednak aby koło mogło się rozwijać potrzebne są szkolenia i warsztaty. Powiat opatowski cyklem seminariów dla zarządów KGW, chce na bieżąco zapoznawać osoby zrzeszone w kołach z bieżącymi informacjami i tematami związanymi z działalnością.
13 grudnia przedstawiciele KGW wysłuchali wykładów Alicji Trukszyn – etnologa i folklorysty, na temat historii regionu świętokrzyskiego uwzględniających Boże Narodzenie, Nowy Rok, Trzech Króli i związane z tym zwyczaje, obrzędy i tańce. Aspekt muzyczny został natomiast przybliżony przez Jerzego Gumułę, etnomuzyka z Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach, który przy akompaniamencie akordeonu śpiewał popularne kolędy i pastorałki.
W czasie seminarium zarządy kół gospodyń wiejskich uzyskały również informacje na temat zasad przyznawania i rozliczania dotacji z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. To zagadnie dokładnie zostało omówione przez pracownika Oddziału Regionalnego ARiMR w Kielcach – Annę Kurtek.
Barbra Paw i Jacek Podsiadły z Urzędu Skarbowego w Opatowie poruszyli natomiast zagadnienia dotyczące rozliczeń podatkowych kół gospodyń wiejskich. Pracownicy fiskusa omówili prowadzenie uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów, opodatkowania z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych i terminowego składania zeznania CIT-8.
– Podczas tych szkoleń dowiadujemy się wielu ciekawych i przydatnych rzeczy. To pozwala na ciągły rozwój i poszerzanie działalności – mówiły uczestniczki seminarium.
Obecnie na terenie powiatu opatowskiego jest zarejestrowanych ponad 60 kół gospodyń wiejskich.