24 stycznia przy mogile sześciu powstańców odbyły się uroczyste obchody 157 rocznicy Wybuchu Powstania Styczniowego. Opatów był dwukrotnie miejscem starć bezpośrednich oddziałów powstańczych z wojskami rosyjskimi. 25 listopada 1863 oraz 21 Lutego 1864 roku. Młodzi żandarmi Rządu Narodowego straceni zostali w Opatowie. Mogiła w której spoczywali była skromna. Jednak z czasem przybrała postać pomnika. Dzięki zrealizowanemu projektowi ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego możemy dziś być świadkami zdarzeń i uroczystości takich jak ta dziś. Spotykać się i w pełni oddawać hołd poległym w godnym dla nich miejscu pochówku.
W zbiorowym grobie pochowano sześciu uczestników powstania styczniowego :
- Alfonsa Bielskiego, lat 25 z Konopisk
- Jacka Grdenia, lat 20 z Brzustowej
- Józefa Wąsikiewicza, lat 20, z Olszownicy
- Adama Warzyckiego, lat 18 z Barda
- Lucjana Wyszomirskiego, lat 26 z Zawichostu
- Stefana Jagiełło, lat 20 z Olszownicy
,, Dzisiejsza uroczystość w tym miejscu to wyraz naszego patriotyzmu, naszej pamięci i czci, którą wyrażamy przez złożenie kwiatów ,, - powiedział Starosta Opatowski Tomasz Staniek. W uroczystościach udział wzięli klasy mundurowe szkół ponadpodstawowych z Nieublicznego Technikum im gen Władysława Andersa Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach, Zespołu Szkół Nr 1 w Opatowie, którzy pełnili wartę honorową . Dyrektorzy. Nauczyciele. Mieszkańcy.
Ziemia Opatowska naznaczona jest miejscami pamięci powstania styczniowego, listopadowego jaki i wszelkich zrywów narodowych jakie miały miejsce w całej historii Polski. W szczególności od XVII do XX wieku. Chcemy przekazywać pamięć historyczną kolejnym pokoleniom. Chcemy aby to miejsce było początkiem powstańczego szlaku– kontynuował Starosta Tomasz Staniek.