W uznaniu szczególnych zasług w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej nagrodę Ministra Edukacji Narodowej w 2020 roku otrzymała Pani Joanna Zalewska- nauczyciel w Szkole Przysposabiającej do Pracy w SOSW – Centrum Autyzmu w Niemienicach. Nauczyciel szkoły specjalnej pracuje z uczniami niepełnosprawnymi: intelektualnie, słabowidzącymi i niewidomymi, słabosłyszącymi, głuchymi i głuchoniemymi, głuchoniewidomymi, niepełnosprawnymi ruchowo, przewlekle chorymi. Głównym celem jego pracy jest przygotowanie uczniów do samodzielnego – w miarę ich możliwości – życia.
Aby pedagog specjalny mógł sprostać tak odpowiedzialnym i trudnym zadaniom, musi mieć nie tylko dobre przygotowanie teoretyczne i praktyczne, ale przede wszystkim musi to być człowiek, którego osobowość jest ukształtowana w sposób szczególny, sprzyjający w pełnieniu tych trudnych zadań. Racjonalny stosunek do dziecka, wiedza o nim i sposobach postępowania z nim to ważne komponenty osobowości pedagoga specjalnego warunkujące skuteczność jego pracy. Kolejna cechą jest miłość do dziecka, a obok niej dobroć, uczuciowość i wrażliwość. Miłość musi być konsekwentna i wymagająca daleka od pobłażliwości. W niej zawiera się dobroć okazywana dziecku. Umożliwia to akceptacje dziecka ze wszystkimi jego słabościami.
U dzieci niepełnosprawnych często występują zaburzenia emocjonalne, zmienność nastrojów, apatia lub nadpobudliwość. Spokój i opanowanie pedagoga oddziałują kojąco na psychikę dzieci. Specyfika pracy z dziećmi niepełnosprawnymi wymaga więc posiadania przez nauczyciela dużej odpowiedzialności psychicznej.
,,Nauczyciel to przewodnik i lider, sternik łodzi. Jednakże energia, która tę łódź napędza, musi pochodzić od uczących się”
Taylor MacKenzie