1 marca
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych „jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązanie do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny” ~ śp. prezydent Lech Kaczyński w uzasadnieniu do projektu ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”w 2010 r., którą Sejm uchwalił w 2011 r.
W dniu dzisiejszym Wicestarosta Małgorzata Jalowska, Przewodniczący Rady Powiatu Opatowskiego Wacław Rodek, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Opatowskiego Adam Rozszczypała, Członek Zarządu Powiatu Opatowskiego Andrzej Gajek, Radna Rady Powiatu Opatowskiego Agnieszka Łuba-Mendyk oraz Dyrektor Powiatowego Centrum Kultury w Opatowie Paulina Gierada i Przewodnik Andrzej Żychowski zapalili znicze w miejscu pamięci obok kaplicy cmentarnej w Opatowie oraz na grobach bohaterów narodowych Bronisława Ostrowskiego i Zdzisława Dydo.
Bronisław Ostrowski pseudonim „Cichy”, „Borski” (1913 – 1997) był oficerem AK i WiN, szefem Kedywu Podobwodu Opatów, długoletnim więźniem politycznym skazanym na karę śmierci przez władze komunistyczne.
Zdzisław Dydo pseudonim „Bliski” (1924 – 2018) od początku II wojny światowej współpracował z wieloma organizacjami konspiracyjnymi. W 1945 roku wstąpił do NIE i Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Rok później został aresztowany i skazany na 10 lat więzienia „za próbę obalenia przemocą demokratycznego ustroju Państwa Polskiego”. Za kratami spędził 5 lat, między innymi w kieleckim więzieniu przy ulicy Zamkowej.