Harmonogram stawiennictwa do kwalifikacji wojskowej w 2021 r.
W okresie od 31 maja do 16 czerwca 2021 r. w Powiecie Opatowskim zostanie przeprowadzona kwalifikacja wojskowa. Do Powiatowej Komisji Lekarskiej wezwano łącznie 311 osób, w tym 240 mężczyzn z rocznika podstawowego czyli urodzonych w 2002 r. Celem kwalifikacji wojskowej jest określenie fizycznej i psychicznej zdolności do czynnej służby wojskowej mężczyzn i kobiet podlegających temu obowiązkowi oraz zgłaszających się w trybie ochotniczym osób, które ukończyły 18 rok życia.
Powiatowa Komisji Lekarska w Opatowie będzie pracować w budynku Starostwa Powiatowego w Opatowie przy ul. Sienkiewicza 17, od godz. 7:30 – 15:30 (na parterze budynku). Jej zadaniem jest badanie stanu zdrowia osób podlegających stawieniu się do kwalifikacji wojskowej i wydawanie orzeczeń.
Wszystkie osoby podlegające kwalifikacji otrzymają imienne wezwania z urzędów miast i gmin. Harmonogram stawiennictwa do kwalifikacji wygląda następująco:
- Gmina Ożarów - 31 maja - 1 czerwca 2021 r.,
- Gmina Baćkowice – 2 czerwca 2021 r.,
- Gmina Lipnik – 7 czerwca 2021 .,
- Gmina Opatów – 8 – 10 czerwca 2021 r,
- Gmina Wojciechowice - 10 – 11 czerwca 2021 r.,
- Gmina Tarłów – 11 czerwca 2021 r.,
- Gmina Iwaniska – 14 – 15 czerwca 2021 r.,
- Gmina Sadowie – 15 czerwca 2021 r.,
16 czerwca 2021 r. będzie dniem przeznaczonym wyłącznie dla kobiet urodzonych w latach 1997-2002, które posiadają kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej oraz kobiet, które ochotniczo zgłoszą się do pełnienia służby wojskowej.
Osoba stawiająca się do kwalifikacji wojskowej winna mieć:
- dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości;
- dokumentację medyczną w tym okulistyczną, wyniki badań specjalistycznych, przeprowadzonych w okresie 12 miesięcy przed dniem stawienia się do kwalifikacji wojskowej;
- aktualną fotografię o wymiarach 3 x 4 cm bez nakrycia głowy
- dokument stwierdzający poziom wykształcenia lub pobieranie nauki oraz posiadane kwalifikacje zawodowe.
W br. do Powiatowej Komisji Lekarskiej w Opatowie wezwano łącznie 311 osób, w tym:
- 240 - mężczyzn urodzonych w 2002 r.,
- 61 - mężczyzn urodzonych w latach 1997-2001, którzy nie mają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej,
- 10 - kobiet urodzonych w latach 1997-2002, które posiadają kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, które w roku akademickim 2020/2021 kończą studia wyższe w uczelniach na kierunkach: analityka medyczna, farmacja, lekarski, lekarsko-dentystyczny, pielęgniarstwo, psychologia, ratownictwo medyczne, weterynaria oraz szkół policealnych na kierunkach: farmacja, weterynaria, jeżeli nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.
Po przeprowadzonych badaniach lekarskich - podczas kwalifikacji wojskowej w 2021 r. - może zostać orzeczona jedna z następujących kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej:
- kategoria zdolności „A”, czyli orzeczenie o zdolności do czynnej służby wojskowej, oznacza, że osoba może odbywać każdą formę czynnej służby wojskowej lub służby w obronie cywilnej zarówno w okresie pokoju, w trakcie mobilizacji, jak i w czasie wojny,
- kategoria zdolności „B”, czyli orzeczenie o czasowej niezdolności do czynnej służby wojskowej, oznacza, że aktualny ogólny stan zdrowia nie pozwala na pełną zdolność do czynnej służby wojskowej,
- kategoria zdolności „D”, czyli orzeczenie o niezdolności do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju z wyjątkiem niektórych stanowisk służbowych przeznaczonych dla terytorialnej służby wojskowej, oznacza, że osoba taka nie może zostać powołana do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju. Wyjątek stanowią osoby które zgłosiły się ochotniczo do pełnienia służby w nowo tworzonych Wojskach Obrony Terytorialnej, takie osoby z orzeczoną kategorią „D” mogą zastać przeznaczone na niektóre stanowiska służbowe.
- kategoria zdolności „E”, czyli trwała i całkowita niezdolność do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, w trakcie mobilizacji i w czasie wojny. Osoba taka nie podlega w ogóle obowiązkowi wojskowemu.
Wobec osób, które nie stawią się do kwalifikacji wojskowej bez uzasadnionej przyczyny, zastosowany będzie z urzędu lub na wniosek Przewodniczącego PKLek lub Komendanta WKU środek przewidziany przepisami o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Wójtowie, Burmistrz, z mocy ustawy, zarządzą przymusowe doprowadzenie przez Policję lub nałożą grzywnę w celu przymuszenia.