Działając w oparciu o ustawę z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej (Dz. U. z 2015 r. poz. 1255), Powiat Opatowski od 1 stycznia 2016 r. realizuje zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej polegające na udzielaniu nieodpłatnej (umowa zawarta w dniu 19 stycznia 2016 r. pomiędzy Wojewodą Świętokrzyskim – Panią Agatą Wojtyszek, a Powiatem Opatowskim – Panem Gustawem Saramańskim, Panem Jackiem Dwojakiem).
W związku z art. 9 ust. 2 i 3 ustawy Zarządzeniem Nr 37.2015 Starosty Opatowskiego z dnia 15 października 2015 r. ustalono dwa punkty pomocy prawnej, w których od 1 stycznia 2016 r. będzie udzielana nieodpłatnie pomoc dla osób uprawnionych, określonych w/w ustawą.
Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej zostały zlokalizowane w powiatowym i jednym gminnym lokalu, na podstawie zawartej umowy użyczenia Nr G.II.6845.15.2015 zawartej w dniu 5 października 2015 r. w Ożarowie pomiędzy Gminą Ożarów, a Powiatem Opatowskim. Przez cztery godziny, pięć dni w tygodniu od poniedziałku do piątku będzie udzielana nieodpłatna pomoc prawna następujących punktach według poniższego harmonogramu :
- Punkt usytuowany w lokalu biurowym znajdującym się w budynku Starostwa Powiatowego w Opatowie, przy ul. Henryka Sienkiewicza 17, w pokoju nr 107 (I piętro), w którym nieodpłatną pomoc prawną świadczyć będą, według harmonogramu:
- od poniedziałku do wtorku w godzinach 11:30-15:30
- od środy do piątku w godzinach 7:30-11:30
Nieodpłatnej pomocy prawnej w punkcie udzielać będzie adwokat, radca prawny oraz osoba, która posiada tytuł magistra prawa oraz co najmniej trzyletnie doświadczenie w wykonywaniu wymagających wiedzy prawniczej czynności bezpośrednio związanych ze świadczeniem pomocy prawnej, korzysta z pełni praw publicznych oraz ma pełną zdolność do czynności prawnych, nie była karana za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe. - Punkt usytuowany w lokalu biurowym znajdującym się w budynku Urzędu Miejskiego w Ożarowie, przy ul. Stodolnej 1, w pokoju nr 18 (I piętro), w którym nieodpłatną pomoc prawną świadczyć będą radcy prawni oraz adwokaci, według harmonogramu:
- w poniedziałki w godzinach 11:30-15:30,
- od wtorki do piątku w godzinach 7:30-11:30.
Ustawa zakłada, że darmową pomoc prawną (na etapie przedsądowym) otrzymają:
- młodzież do 26. roku życia,
- osoby posiadające ważną Kartę Dużej Rodziny,
- seniorzy po ukończeniu 65 lat,
- osoby fizyczne, którym w okresie roku poprzedzającego zostało przyznane świadczenie z pomocy społecznej na podstawie ustawy o pomocy społecznej,
- kombatanci,
- weterani,
- zagrożeni lub poszkodowani katastrofą naturalną, klęską żywiołową lub awarią techniczną.
Pomoc prawna będzie polegała na:
- poinformowaniu osoby uprawnionej o obowiązującym stanie prawnym, przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach,
- wskazaniu osobie uprawnionej sposobu rozwiązania dotyczącego jej problemu prawnego,
- pomocy w sporządzeniu wymagającego wiedzy prawniczej projektu pisma w zakresie niezbędnym do udzielenia pomocy, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowo-administracyjnym,
- sporządzeniu projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub o ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sadowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postepowaniu sądowo – administracyjnym.
Uprawnieni będą mogli uzyskać informacje w zakresie:
- prawa pracy,
- przygotowania do rozpoczęcia działalności gospodarczej,
- prawa cywilnego,
- spraw karnych,
- spraw administracyjnych,
- ubezpieczenia społecznego,
- spraw rodzinnych,
- prawa podatkowego z wyłączeniem spraw podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Pomoc nie będzie natomiast obejmowała spraw z zakresu prawa celnego, dewizowego, handlowego i działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowywania do jej rozpoczęcia.
Więcej i nieodpłatnej pomocy prawnej będzie można przeczytać na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości (kliknij, aby otworzyć) poświęconej darmowej pomocy prawnej. Celem portalu jest również określenie, komu, w jakich przypadkach i w jakim zakresie przysługuje nieodpłatna pomoc prawna. Dodatkowo dla podmiotów zainteresowanych świadczeniem nieodpłatnej pomocy prawej zostanie zamieszczona informacja dotycząca procesu i wymogów, na podstawie których zostaną podpisane określone w ustawie porozumienia.