Łącznie 60 dzieci korzysta z dwóch świetlic środowiskowych, które powstały w Opatowskim Ośrodku Kultury i w dawnym internacie Zespołu Szkół numer 2 przy ulicy Sempołowskiej 3 w Opatowie.
Dzieci uczestniczą w zajęciach: muzycznych, nauki języka angielskiego, tanecznych, komputerowych, pomoc w odrabianiu lekcji. Na przykład w Opatowskim Ośrodku Kultury zakupiono instrumenty muzyczne i komputery. W ramach zajęć świetlicowych, powstaje orkiestra młodzieżowa. W świetlicy prowadzonej przez Powiatowe Centrum Kultury są pianina, gitary i komputery. Aby dostosować pomieszczenia do potrzeb dzieci, zakupiono kolorowe stoliki, krzesła, bilard i gry.
W środę po południu władze powiatu opatowskiego, gminy Opatów i województwa świętokrzyskiego uczestniczyły w oficjalnym otwarciu świetlic.
Wicemarszałek Renata Janik powiedziała, że takie miejsca powstają z myślą o najmłodszych.
- Możecie tu przychodzić spędzać czas z rówieśnikami, możecie odrabiać lekcję, rozwijać zainteresowania, uczyć się, grać w gry – mówiła do dzieci Renata Janik.
- Świetlica powstała dzięki dofinansowaniu przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego – podkreślił Tomasz Staniek, starosta opatowski. – Kiedy tu byłem jakiś czas temu, widziałem dziewczęta uczące się gry na pianinie. Widać, że to zaczyna być ich pasją – dodał starosta.
Pieniądze na świetlice: 944 tysiące złotych pochodziły z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Świetlicowy pomysł nie doszedłby do skutku, gdyby nie doskonała współpraca samorządu powiatowego reprezentowanego przez Powiatowe Centrum Kultury w Opatowie w partnerstwie z Fundacją Centrum Europy Lokalnej z gminą Opatów (Opatowski Ośrodek Kultury). Jeden projekt realizują dwa samorządy, gdzie liderem jest Powiatowe Centrum Kultury.
- Inni samorządowcy mogą nam tylko pozazdrościć – podsumował Grzegorz Gajewski, burmistrz Opatowa.
- Jest zapotrzebowanie na tego typu miejsca, świetlice, w do których dzieci przyjdą i skorzystają z dodatkowych zajęć – mówi Gustawa Skrzypczak, kierownik świetlicy środowiskowej Powiatowego Centrum Kultury. – Przecież nie każde dziecko w domu ma pianino, dobry i sprawny komputer czy gitarę. Tutaj dzieci mogą korzystać do woli – dodaje.
Paulina Gierada, dyrektor Powiatowego Centrum Kultury w Opatowie stwierdza, że to miejsce służy też do rozwijania pasji i zdolności.
– Jedni chcą doskonalić angielski, inni grać na instrumencie, jeszcze inni potrzebują kontaktu z rówieśnikami. To miejsce właśnie do tego służy i jest alternatywą dla domowej nudy. To wszystko nabiera szczególnego sensu w powrocie do normalności po izolacji covidowej – podkreśla Paulina Gierada.