Z końcem tego roku w Opatowie zostanie oddany do użytku Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy. Przedsięwzięcie jest realizowane ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej za kwotę ponad pięć milionów złotych.
W budynku po dawnej pralni w kompleksie szpitala, zostanie przygotowanych 60 miejsc dla osób przewlekle psychicznie chorych i niepełnosprawnych intelektualnie. Otrzymają tam częściową opiekę i pomoc w zaspokajaniu niezbędnych potrzeb życiowych, a także posiłki.
- W tej chwili jesteśmy w fazie wykończenia budynku. Całość inwestycji opiewa na koszt powyżej pięciu milionów złotych. W ciągu miesiąca pierwsi uczestnicy powinni zacząć korzystać – mówi Tomasz Staniek, starosta opatowski.
W ubiegłym roku wykonano prace wyburzeniowe, ścianki wewnętrzne, wzmacnianie stropów. W tym roku trwa wykańczanie budynku wewnątrz.
Środowiskowe domy samopomocy, zwane inaczej ośrodkami wsparcia, służą budowaniu sieci oparcia społecznego i przygotowują do życia w społeczeństwie oraz funkcjonowania w środowisku. Są przeznaczone dla osób przewlekle psychicznie chorych i niepełnosprawnych intelektualnie.
- Podjęliśmy decyzję, że będziemy kwalifikować osoby pod względem schorzeń. Niektóre osoby zostaną przeniesione z warsztatów terapii zajęciowej. Będzie również powiększony Warsztat Terapii Zajęciowej numer 2 przy ulicy Szpitalnej 4. Warsztat Terapii Zajęciowej ma za zadanie przygotować uczestnika do dalszej pracy aktywności zawodowej, w którym osoba, poprzez rehabilitację zajęciową będzie czuła się potrzebna i podejmie pracę w Zakładzie Aktywności Zawodowej. Z kolei środowiskowe domy samopomocy są dla osób nie rokujących powrotu na rynek pracy. I tymi osobami należy się zająć, aby w czasie pobytu dziennego rodzina miała opiekę wytchnieniową i taki program będziemy realizowali – wyjaśnia starosta opatowski
W powiecie opatowskim funkcjonuje bardzo dobrze rozwiniętą pomoc społeczna. Powiat posiada największy w województwie Dom Pomocy Społecznej w Zochcinku z formami terapii, których nie ma nigdzie w Polsce.