Najpierw uroczysta msza święta a zaraz potem przemarsz barwnego dożynkowego korowodu, przekazanie chleba gospodarzowi oraz tradycyjna prezentacja i ośpiewanie wieńców – tak wyglądały tegoroczne dożynki gminy Ożarów, które odbyły się na malowniczej polanie w Lasocinie. Starostę opatowskiego, Bogusława Włodarczyka podczas uroczystości reprezentował członek Zarządu Powiatu Opatowskiego, Mirosław Adamek.
Tegoroczne dożynki gminy Ożarów tradycyjnie już odbyły się Lasocinie. Gospodarzem dożynek był burmistrz Ożarowa, Marcin Majcher. Starostami zaś Lidia Halat z Ożarowa i Tomasz Bogusławski z Sobowa.
Po uroczystej mszy świętej w kościele pod wezwaniem Świętego Michała Archanioła w Lasocinie mieszkańcy oraz zaproszeni goście wraz z gospodarzami niedzielnej imprezy przeszli na błonia, gdzie nastąpiła przedstawienie starostów oraz prezentacja i ośpiewanie wieńców dożynkowych. Podniosłym momentem imprezy zwieńczającej zbiór plonów było przekazanie przez starostów dożynek na ręce Burmistrza Ożarowa – Marcina Majchera, dorodnego bochna chleba wypieczonego z tegorocznych zbóż.
– Oto bochen chleba upieczony z tegorocznego ziarna – zwróciła się starościna do burmistrza Marcina Majchera. - Przekazujemy go na ręce gospodarza gminy Ożarów, prosząc, aby dzielił go pan sprawiedliwie pomiędzy wszystkich mieszkańców i aby tego roku nikomu go nie zabrakło.
- W tym urokliwym zakątku naszej gminy chcemy i pragniemy podziękować wam, drodzy rolnicy, za waszą pracę, pełną troski o plon, jaki wyda ziemia – zwrócił się burmistrz Marcin Majcher do rolników - W tym roku gminę naszą nawiedziły niesprzyjające rolnictwu warunki atmosferyczne. Wiosenne przymrozki przyniosły ogromne straty w sadownictwie. Znaczne gradobicie zniszczyło uprawy rzepaku, a w pozostałych uprawach spowodowało znaczne szkody.
Dożynki to święto rolników, ale podziękowania ze strony burmistrza Ożarowa popłynęły także w stronę władz wojewódzkich i powiatowych za szeroko udzielone wsparcie gminy podczas prowadzonych inwestycji i owocną współpracę.
W dożynkach uczestniczyło wielu znamienitych gości, między innymi: europoseł Bogdan Wenta, poseł – Kazimierz Kotowski, przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Arkadiusz Bąk, radna Sejmiku Ewelina Bień, powiatowy lekarz weterynarii Bogusław Mąka, komendant gminny policji Zbigniew Gaweł, komendant Państwowej Straży Pożarnej w Opatowie Tomasz Bajerczak, radny powiatowy, członek Zarządu Powiatu Opatowskiego Mirosław Adamek, przewodnicząca Rady Miejskiej Krystyna Wieczorek, dyrektor generalny Grupy Ożarów SA Andrzej Ptak, Małgorzata Janowska reprezentowała wojewodę świętokrzyskiego Agatę Wojtyszek i poseł Annę Krupkę.
Następnie na dożynkowej scenie pojawił się europoseł Bogdan Wenta, który podczas swojego wystąpienia podkreślał jak bardzo ważny jest szacunek dla ciężkiej pracy rolnika.
- Maszyny i urządzenia nigdy nie zastąpią pracy rąk i godności każdego rolnika. Dziękuję wszystkim, dzięki którym polskie stoły są dzisiaj pełne i obfite – mówił europoseł Bogdan Wenta.
Poseł Kazimierz Kotowski natomiast w swojej wypowiedzi podsumował działalność władz gminy w dziedzinie rozwoju lokalnej gospodarki.
- To tutaj w ostatnich 25 latach widzimy wielkie zmiany, przeobrażenia, które są wynikiem wspólnej pracy samorządowców i wszystkich tych, którzy zajmują się gospodarką. Tu widać tę harmonię między działami gospodarki, rolnictwem – powiedział.
W imieniu samorządu województwa, marszałka Adama Jarubasa podziękował rolnikom przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Arkadiusz Bąk.
- By rozpędzone żniwa dobrze się sfinalizowały w postaci płodów rolnych i tego, abyśmy w przyszłym roku również mogli cieszyć się z jak najlepszych plonów – powiedział. Trochę nam jeszcze pozostało do załatwienia w sprawach rolnych. Życzę, by rolnicy otrzymali obiecane 100 proc. podwyżki za swoje płody rolne.
Po zakończeniu części oficjalnej dożynek przyszedł czas na dalszą część niedzielnej imprezy. Jednym z punktów programu było rozstrzygnięcie konkursu „Piękna i bezpieczna zagroda – Przyjazna środowisku”, w którym pierwsze miejsce zdobyli Agnieszka i Sławomir Pierzchałowie z Kars, drugie – Ewa i Jacek Działowscy z Wyszmontowa, trzecie zaś – Krystyna i Edward Roleccy z Janikowa.
W artystycznej część programu na scenie zaprezentowały się zespoły ludowe takie jak: „Ożarowiacy", „Nowianecki", „Lasocianie" i kapeli „Morki". Swój repertuar przedstawiła kapela „Ożarowskie Andrusy" oraz grupa wokalna „Ósemka" z Publicznego Zespołu Szkoły i Przedszkola w Lasocinie. Gwiazdą wieczoru był „Redlin" Folk Music Show.
Dożynki zwieńczyła wspólna zabawa taneczna, którą poprowadził zespół „Lawa".