Uroczystość na „Przystanku Śmierci” , czyli obchody 78 rocznicy wybuchu II wojny światowej w Drygulcu.
W piątek, 1 września we wsi Drygulec, w gminie Wojciechowice, odbyły się uroczystości upamiętniające rozpoczęcie największej tragedii w dziejach ludzkości - II Wojny Światowej. Organizatorem piątkowych uroczystości byli wójt Gminy Wojciechowice – Szymon Sidor oraz prezes Stowarzyszenia na rzecz Edukacji Gminy Wojciechowice „Dzieci naszym dobrem”.
Tradycyjnie już w pierwszy dzień września mieszkańcy, młodzież szkolna, władze gminy Wojciechowice oraz przedstawiciele instytucji publicznych i zaproszeni goście w asyście pocztów sztandarowych spotykają się pod pomnikiem w Drygulcu, aby wspólnie uczcić kolejną rocznicę wybuchu II wojny światowej.
Wójt Szymon Sidor w trakcie uroczystości wspomniał o losach mieszkańców i żołnierzy Drygulca podkreślił jak ważna jest pamięć i szacunek wobec tamtych wydarzeń i ofiar.
- Szanowni Państwo już po raz kolejny spotykamy się przy pomniku poległych żołnierzy w 1939 roku, którzy jechali na front. Obecni tutaj składamy nasze świadectwo pamięci o tych strasznych wydarzeniach , które miały miejsce w pierwszych dniach września 1939 roku, ale także odbywających się przez cały okres drugiej wojny światowej – mówił Szymon Sidor – wójt gminy Wojciechowice - Jako mieszkańcy Drygulca byliśmy cząstką tamtej tragicznej historii, która toczyła się bezlitośnie dalej, wzniecając w sercach Polaków bezsilną złość.
Wicestarosta opatowski, Gustaw Saramański apelował natomiast, aby pamięć o bohaterach
i ofiarach II wojny światowej towarzyszyła przyszłości pod znakiem pokoju.
Uroczystą modlitwę w intencji ofiar II wojny światowej odprawił proboszcz parafii w Wojciechowicach ks. kanonik Jerzy Figlewicz. Dla uczczenia pamięci poległych żołnierzy złożono kwiaty. Wiązanki złożyły reprezentacje władz samorządowych i poszczególne instytucje. W imieniu samorządu powiatowego okolicznościową wiązankę pod pomnikiem złożyli: Gustaw Saramański – wicestarosta opatowski, Stanisław Olszański – kierownik Wydziału Zarządzania Kryzysowego oraz Marek Gołasa – kierownik Wydziału Oświaty, Kultury, Kultury Fizycznej i Sportu Starostwa Powiatowego w Opatowie. Hołd poległym oddały również poczty sztandarowe uczestniczące w rocznicowych uroczystościach.
Podczas uroczystości odczytany został rys historyczny wraz z relacją świadków tych smutnych wrześniowych wydarzeń z 1939 roku. Odczytano również apel poległych. Kilka wspomnień i wzruszających utworów patriotycznych przytoczył major Zbigniew Wroński, uczestniczący w obchodach. Uroczystości w Drygulcu uświetnił okolicznościowy program artystyczny przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej w Gierczycach.
Pomnik w Drygulcu, tuż przy stacji kolejowej, przypomina o tragicznych wydarzeniach z 6 września 1939 roku. Od pierwszych dni kampanii wrześniowej na tamtejszej stacji funkcjonowała tzw. mijanka, umożliwiająca manewrowanie składami wojskowych pociągów wiozących polskich żołnierzy na front. Na początku września, gdy na stacji stał pociąg z żołnierzami 3 pułku piechoty z Jarosławia, niemieckie samoloty zbombardowały Drygulec.
Miejsce do tej pory jest zwane „Przystankiem Śmierci”, a mieszkańcy do dziś wspominają tę tragedię, rokrocznie uczestnicząc w organizowanych 1 września przed pomnikiem w Drygulcu patriotycznych uroczystościach.