Uprawa marchwi jadalnej metodami ekologicznymi w gospodarstwie Pana Jana Barana. Gospodarstwo znajduje się w miejscowości Orłowiny w gminie Wojciechowice.
1.Przygotowanie gleby
Po zbiorze przedplonu przeprowadza się talerzowanie a po 2-3 tygodniach orkę zimową. Wiosną uprawę zaczyna się od bronowania jak tylko da się wjechać w pole. Po około tygodniu wysiewa się nawozy – siarczan potasu 0,4 t/1 ha i bioilsa 0,7 t/1 ha a następnie wyrównuje się pole agregatem uprawowym. Redliny formuje się w rozstawie
62,5 cm.
2. Siew i zabiegi pielęgnacyjne
Marchew wysiewa się na grzbietach redlin. Odchwaszczanie przeprowadza się ręcznie z użyciem grac. Pierwszy zabieg odchwaszczania wykonuje sie za ok. 3 tygodnie od wysiewu a następny za kolejne 2 tygodnie. Kolejne odchwaszczanie (3-cie) wykonuje się ok. połowy czerwca, kolejne w 1-szej dekadzie lipca, potem w 3-ciej i ostatnie na początku sierpnia.
Nawożenie dolistne, stymulowanie wzrostu i ochronę przeprowadza się od końca czerwca. Najpierw stosuje się rokohumin jako wieloskładnikowy nawóz organiczno-mineralny. Również w tym samym czasie stosuje się serenade przeciwko chorobom grzybowym i bakteryjnym łącznie z bio active, ułatwiającym nawilżanie roślin. Około połowy lipca stosuje się bacter plant który poprawia wigor roślin łącznie z humi agra (naturalny nawóz humusowy) i bio alga (naturalny stymulator wzrostu). Na początku sierpnia stosuje się jeszcze raz serenade.
3. Zbiór
Marchew przeznaczona jest na cele deserowe. Żeby nie uszkadzać mechanicznie korzeni, zbiór przeprowadza się również ręcznie. Po wyoraniu formuje się niewielkie pryzmy a potem ogławia ręcznie i załadowuje wprost do kistenów. Odbiór bezpośrednio z gospodarstwa.
Opracował: Henryk Janiszewski
ŚODR Modliszewice
PZD Opatów