Miniony 2017 rok w związku z przypadającą 200 rocznicą śmierci generała Tadeusza Kościuszki był rokiem upamiętniającym zasługi narodowego bohatera. Młodzież klas mundurowych Zespołu Szkół nr 1 w Opatowie również uczciła pamięć o tym wybitnym wojskowym. Przez cały rok uczniowie szukali informacji o Tadeuszu Kościuszce, zapoznawali się z jego biografią i dokonaniami.
W 2017 roku przypadła 200 rocznica śmierci generała Tadeusza Kościuszki, który w panteonie narodowych bohaterów zajmuje szczególne miejsce. Kościuszko – najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej i przywódca ogólnonarodowego powstania – insurekcji kościuszkowskiej, to polski i amerykański generał, niezłomny bojownik w walkach o niepodległość.
Wielkość i zasługi Kościuszki doceniła Konferencja Generalna UNESCO, która objęła patronatem obchody tej rocznicy. Natomiast Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2017 Rokiem Tadeusza Kościuszki. Obchody Roku Kościuszkowskiego odbywały się w wielu miejscach na świecie, między innymi w Akademii Wojskowej Stanów Zjednoczonych w West Point. Pamięć Kościuszce uczcili również uczniowie klas mundurowych z Zespołu Szkół Nr 1 w Opatowie, którzy przez cały rok zapoznawali się z jego biografią i dokonaniami.
Obchody w „Szkole na górce” zakończyło spotkanie z doktor Longiną Ordon, która od lat popularyzuje tradycję kościuszkowską współpracując ze środowiskami kościuszkowskimi w Polsce i za granicą. Spotkanie wieńczące Rok Kościuszkowski zorganizowali uczniowie wspólnie ze swoimi nauczycielami Edytą Gwoździk i Markiem Frejlichem.
- Pani Longina to wieloletni nauczyciel, swoja pracę dydaktyczną rozpoczynała właśnie w naszej szkole, moja koleżanka, z którą występowałam w amatorskim teatrze, ale także opiekun klas mundurowych, osoba mocno zaangażowana w budowę pomnika Tadeusza Kościuszki w Stalowej Woli, autorka książki ,, Spory o Tadeusza Kościuszkę w polskiej historiografii i literaturze'', odwiedzająca miejsca związane z tym bohaterem. Właśnie kilkanaście godzin temu wróciła z Australii, gdzie pamięć o Tadeuszu Kościuszce jest bardzo żywa – powiedziała rozpoczynając spotkanie nauczyciel Edyta Gwoździk.
W trakcie spotkania Longina Ordon podzieliła się z młodzieżą swoją wiedzą na temat bohatera narodowego oraz przytoczyła wiele interesujących anegdot i informacji związanych z życiem i działalnością generała Kościuszki.
Ważnym momentem podczas spotkania było wręczenie uczniowi klasy mundurowej Przemkowi Kidoniowi australijskiej odznaki honorowej „Góry Kościuszki”. Przyznaną odznakę otrzymują osoby aktywnie uczestniczące w życiu swojego środowiska, pokonujące przeszkody, potrafiące zwyciężać, mimo piętrzących się przeszkód.
Spotkanie zakończył słodki poczęstunek przygotowany przez uczniów klasy trzeciej Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych pod opieką pani Agnieszki Frejlich.