Już trzeci rok mieszkańcy powiatu opatowskiego mogą swobodnie korzystać z darmowych porad prawnych w Starostwie Powiatowym w Opatowie. W 2018 roku Punkt nieodpłatnej pomocy prawnej prowadzony będzie przez Lokalną Grupę Działania Powiatu Opatowskiego.
„Punkt nieodpłatnej pomocy prawnej dla mieszkańców Powiatu Opatowskiego” w Starostwie Powiatowym mieści się na parterze w pokoju 12a. Z darmowych porad prawnych będzie można skorzystać codziennie: poniedziałek – wtorek 11:30 – 15:30, środa – piątek 7:30-11:30.
Uruchomienie punktów nieodpłatnej pomocy prawnej to rezultat ustawy, która zakłada stworzenie ogólnopolskiego systemu nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej. W punkcie porad prawnych udzielają adwokaci i radcowie prawni.
- Zadanie związane z uruchomieniem punktu nieodpłatnej pomocy prawnej współfinansowane jest ze środków Starostwa Powiatowego w Opatowie – mówi Władysław Duda, dyrektor LGD.
Według ustawy z darmowej pomocy prawnej mogą skorzystać osoby, które nie ukończyły jeszcze 26 lat, przekroczyły 65 rok życia, rodziny wielodzietne, kombatanci, weterani oraz osoby poszkodowane przez przypadki losowe i korzystające z pomocy opieki społecznej.
Pomoc prawna udzielana jest w określonym zakresie i polega na poinformowaniu osoby uprawnionej o obowiązującym stanie prawnym, przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach; wskazaniu osobie uprawnionej do skorzystania z pomocy sposobu rozwiązania jej problemu prawnego; pomocy w sporządzeniu projektu pisma w zakresie niezbędnym do udzielenia pomocy, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowo – administracyjnym; sporządzeniu pisma o zwolnienie z kosztów sądowych lub o ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub o ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowo-administracyjnym.
Nieodpłatna pomoc prawna udzielana jest w zakresie prawa pracy, przygotowania do rozpoczęcia działalności gospodarczej, prawa cywilnego, prawa karnego, prawa administracyjnego, ubezpieczenia społecznego, prawa rodzinnego, prawa podatkowego z wyłączeniem spraw podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej . Bezpłatna pomoc prawna nie obejmuje natomiast spraw podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz z zakresu prawa celnego, dewizowego i handlowego. W punkcie nieodpłatnej pomocy prawnej uprawnieni nie uzyskają również porady prawnej z zakresu prowadzenia działalności gospodarczej.