110 milionów złotych – tyle wynosi budżet powiatu opatowskiego na 2018 rok. Jak podkreśla Bogusław Włodarczyk, starosta opatowski, to rekordowy budżet. – Do tej pory oscylowaliśmy na granicy 57-62 miliony złotych – mówi starosta.
Tegoroczny budżet skoncentrowany jest na obniżenie kosztów funkcjonowania obiektów użyteczności publicznej należących do powiatu. W dalszej perspektywie, z wypracowanych oszczędności, zostałyby pracownikom podniesione wynagrodzenia. Każdy chce zarabiać więcej.
- Termomodernizacja, odnawialne źródła energii, doprowadzenie gazu do Domu Pomocy Społecznej w Zochcinku i zmniejszenie kosztów ogrzewania – wylicza Aneta Bławat, radna Rady Powiatu Opatowskiego, przewodnicząca Komisji Budżetu, Finansów, Rozwoju Gospodarczego i Promocji Powiatu. I dodaje, że najważniejszym celem działań władz powiatowych jest tworzenie nowych miejsc pracy.
- Około stu, które w związku z zakończeniem tych inwestycji będą tworzone – mówi Aneta Bławat.
Tylko w samym Opatowie, powstaje Dom Pomocy Społecznej z miejscami do osiemdziesięciu osób, Zakład Opiekuńczo-Leczniczy, w którym docelowo zamieszka 35 pensjonariuszy. Powiat inwestuje w szkoły: 7,5 milionów złotych dla Zespołu Szkół numer 1 w Opatowie na rozbudowę powierzchni dydaktycznej, za pół miliona złotych boisko przy Liceum Ogólnokształcącym imienia Bartosza Głowackiego w Opatowie oraz zmiany za 3,5 miliona złotych w Zespole Szkół imienia Marii Skłodowskiej – Curie w Ożarowie.
- To wszystko generuje nowe miejsca pracy – zaznacza Bogusław Włodarczyk, starosta opatowski.
Na inwestycję w turystykę i rekreację za osiem i pół miliona złotych składa się budowa w Opatowie, nad rzeką Opatówką parku zabaw i rekreacji – miejsce, którego do tej pory w Opatowie nie było i dług nie będzie. Zostanie też odtworzone jedyne w Polsce Muzeum Geodezji i Kartografii. Dotychczas mieściło się na parterze budynku Starostwa Powiatowego. Wcześniej były problemy z dostępnością. Muzeum pracowało tylko w godzinach urzędowania starostwa. Teraz zmieni siedzibę. Za kilka miesięcy cenne eksponaty zostaną ustawione w gablotach, w obecnie remontowanym budynku na terenie szpitala. Powiat uatrakcyjnia Podziemną Trasę Turystyczną w Opatowie, której od niedawna jest właścicielem.
- Przy tak olbrzymich inwestycjach zakładamy tylko do pięciu milionów kredytu. Na dzisiaj nie mamy złotówki zadłużenia – zaznacza Aneta Bławat.
Z kolei największym projektem w województwie świętokrzyskim jest inwestycja na łącznie 16 milionów złotych. Dotyczy ona termomodernizacji osiemnastu budynków użyteczności publiczne. Ich właścicielem jest powiat opatowski. Będą ogromne korzyści, przede wszystkim w oszczędnościach za energię. Zmieni się zewnętrzna estetyka budynków. Do wymiany pójdą instalacje centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej. Wstawione zostaną nowe okna i drzwi. Duże oszczędności przyniesie ocieplenie ścian i wymiana oświetlenia na energooszczędne. Oszczędności pojawią się na prądzie. W części obiektów zamontują ogniwa fotowoltaiczne, czyli urządzenia produkujące prąd. Zdaniem starosty Włodarczyka, zaoszczędzone pieniądze zostaną wykorzystane w dalszej perspektywie na podniesienie poborów dla pracowników.