Rehabilitacja społeczna, zawodowa oraz lecznicza osób niepełnosprawnych, by mogli niezależnie, samodzielnie i aktywnie żyć w środowisku, to cele Warsztatów Terapii Zajęciowej w powiecie opatowskim.
Obecnie w powiecie jest pięć warsztatów. Łącznie uczęszcza do nich prawie czterystu niepełnosprawnych. Różnorakie zajęcia są główną formą ich rehabilitacji.
Warsztat Terapii Zajęciowej działa przy Domu Pomocy Społecznej w Zochcinku. Od sześciu lat siedzibę ma w Opatowie, przy ulicy Słowackiego. Na zajęcia uczęszcza ponad osiemdziesiąt osób niepełnosprawnych. Uczestnicy są mieszkańcami naszego powiatu, gmin: Opatów, Iwaniska, Sadowie, Lipnik, Baćkowice. Na zajęcia są dowożeni. Zajęcia odbywają się w czternastu pracowniach tematycznych: ceramicznej, muzycznej, modelarsko - dekoracyjnej, komputerowej, gospodarstwa domowego, wikliny, wyrobu świec, krawieckiej, stolarskiej, plastycznej, przyrodniczo, fryzjersko - kosmetycznej, aktywności społeczno - zawodowej, rehabilitacji. Bardziej sprawni ruchowo uczestnicy mają do dyspozycji siłownię. Warsztat Terapii Zajęciowej w Opatowie aktywnie uczestniczy w różnego rodzaju imprezach, zawodach sportowych, konkursach plastycznych, kiermaszach, wystawach okolicznościowych. Wszyscy uczęszczający na zajęcia objęci są podstawową opieką psychologa.
- W naszej placówce przebywają również osoby poruszające się o kulach oraz na wózkach. U osób tych przeprowadzany jest indywidualny program usprawniania ruchowego – mówi Norbert Staniszewski, kierownik Warsztaty. – Osoby te uczestniczą również w grupowych zabawach i grach ruchowych odpowiednio dobranych do rodzaju niepełnosprawności. Dla nich, nasza placówka została wyposażona w windę, która skomunikowała trzy kondygnacje – dodaje.
Zbigniew Wołcerz, przewodniczący Rady Powiatu Opatowskiego: - Warsztaty Terapii Zajęciowej są ważnym ogniwem, czasami jedynym, w przywracaniu osób niepełnosprawnych, często wykluczonych społecznie ze względu na schorzenia, do funkcjonowania w środowisku. Gdyby nie aktywność na warsztatach, osoby te często nawet nie wychodziłyby z domu. Warto podkreślić, że dla uczestników, pobyt w warsztacie jest dobrowolny i zupełnie darmowy. Patrząc na ogromne zainteresowanie niepełnosprawnych tą formą rehabilitacji, funkcjonowanie i organizowanie w powiecie kolejnych warsztatów jest zasadne. To przede wszystkim też miejsca pracy.
Kolejną instytucją służącą niepełnosprawnym jest Warsztat Terapii Zajęciowej w Czekarzewicach Drugich prowadzony przez Lokalną Grupę Działania Powiatu Opatowskiego. Warsztat rozpoczął działalność pod koniec 2016 roku. To miejsce dziennego pobytu, przeznaczone dla sześćdziesięciu osób. Warsztat posiada osiem pracowni: plastyczną, przyrodniczą, komputerową, muzyczną, techniczną, krawiecką, kulinarną (gospodarstwa domowego) oraz rehabilitacji ruchowej. W warsztacie prowadzona jest rehabilitacja fizyczna indywidualna i grupowa. Warsztat zatrudnia osiemnaście osób. Siedziba warsztatu mieści się w Czekarzewicach, w budynku po byłej szkole i dzięki temu obiekt nie popadł w ruinę.
Przy Stowarzyszeniu Akademia Pomysłu w Bidzinach funkcjonuje Warsztat Terapii Zajęciowej, który powstał w grudniu 2015 roku. W terapii prowadzonej w ośmiu pracowniach bierze udział sześćdziesiąt osób w wieku od 18 do 60 lat Instytucja dała kilkanaście miejsc pracy. W celu podniesienia komfortu przebywania uczestników w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Bidzinach, na świetlicę oraz pracownię rehabilitacji ruchowej zaadaptowano jeden z budynków. Podłączono media, zakupiono wykładzinę do obu pomieszczeń, przystosowano także łazienkę, wykonano podjazd, barierki ochronne dla niepełnosprawnych. Świetlicę wyposażono w stół do bilarda i tenisa stołowego. Dojazd na codzienne zajęcia w Bidzinach zapewnia warsztat. Organizowane są liczne wycieczki, turnusy rehabilitacyjne, wyjazdy do kina, kiermasze. Warsztat bierze czynny udział w różnego rodzaju piknikach i imprezach integracyjnych. Dzięki Bogusławowi Włodarczykowi, staroście opatowskiemu, uczestnicy otrzymali koszulki, ciepłe polary z logo warsztatu, czapki i identyfikatory.
Od końca 2017 roku w Opatowie rozpoczął funkcjonowanie drugi warsztat, w budynku dawnego szpitala, prowadzony przez powiatową spółkę Top Medicus. Do niego uczęszcza na zajęcia prawie sto osób. Podobnie, od końca ubiegłego roku działa warsztat przy Domu Pomocy Społecznej w Sobowie na pięćdziesiąt osób. Jest w nim osiem pracowni tematycznych. Uczestnicy mają do dyspozycji wsparcie psychologiczne i fizjoterapeutyczne.
- Warsztaty Terapii Zajęciowej to przede wszystkim ogromne wsparcie dla osób niepełnosprawnych – mówi Bogusław Włodarczyk, starosta opatowski. – To również miejsca pracy. Otwieranie nowych warsztatów, to jeszcze kolejne, nowe miejsca pracy. Po ilości uczestników widzimy, że zapotrzebowanie na rehabilitację zajęciową jest ogromne. (ELM)