W dniach 5-8 czerwca 2018 r. Dyrektorzy szkół zawodowych w Ożarowie i Opatowie - Magdalena Gdowska i Marcin Stańczyk-odbyli wizytę studyjną do Wiednia. Została ona zorganizowana w ramach projektu „ Innowacyjna edukacja-nowe możliwości zawodowe”, który jest realizowany przez Województwo Świętokrzyskie - Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach w partnerstwie ponadnarodowym z Instytutem Szkolenia Zawodowego –Berufsforderungsinstitut (BFI) w ramach Osi Priorytetowej IV. Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa, Działania 4.1 Innowacje społeczne, Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.
Uczestnikami wizyty byli przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach oraz dyrektorzy i kierownicy jednostek, które opracowały innowacje w kształceniu zawodowym.
Przedstawicieli instytucji i szkół przywitała w Austrii Pani Ambasador RP – Jolanta Róża Kozłowska. Przewodnim tematem rozmów była innowacyjność w edukacji oraz przedsiębiorstwach. W rozmowach uczestniczył także Pan Marcin Szlachcikowski- dyrektor Zagranicznego Biura Handlowego RP w Austrii.
Szkoły zawodowe w powiecie opatowskim opracowały innowacje polegające na przesunięciu 40% kształcenia zawodowego w klasach IV Technikum do pracodawców, którzy otrzymają finansowanie w postaci refundacji kosztów stworzenia stanowiska pracy dla ucznia i utrzymania na rocznej praktyce w swoim zakładzie. Uczniowie Technikum Mechatronicznego, Informatycznego oraz Technikum Hotelarskiego i Pojazdów Samochodowych uzyskają możliwość zdobycia doświadczenia zawodowego u pracodawcy oraz stypendia stażowe. Grant ten trwa od maja 2018 roku do stycznia 2010 i pozwala sprawdzić w skali powiatu możliwość wdrożenia kształcenia dualnego bardzo popularnego w krajach niemieckojezycznych.
Należy dodać, że w dużej mierze jest to uwarunkowane także bogatym uposażeniem szkół zawodowych w Ożarowie i Opatowie, które dzięki wsparciu Starosty Opatowskiego Bogusława Włodarczyka, stoi na wysokim poziomie i nie odbiega od standardów europejskich.
Wizyta studyjna dotyczyła kraju, w którym kształcenie dualne jest zaimplantowane w systemie oświatowym. Uczniowie w Austrii kształcą się w szkołach zawodowych tylko jeden dzień tygodniowo w szkole, a cztery dni przebywają na praktykach u pracodawcy, który wypłaca im stypendium kształcąc jednocześnie swego przyszłego pracownika, zgodnie z własnymi potrzebami. Innowacyjność konkursu grantowego ogłoszonego przez Urząd Marszałkowski polega na implementacji rozwiązań austriackich do warunków polskich.
W województwie świętokrzyskim tylko kilka szkół , w tym dwie z powiatu opatowskiego, zdecydowały się eksperyment edukacyjny mający usprawnić kształcenie zawodowe. Pozytywnym efektem wizyty okazało się nawiązanie nowych kontaktów zawodowych dyrektorów obu szkół oraz podjęcie uzgodnień dotyczących organizacji praktyk zagranicznych dla uczniów Techników w Austrii oraz Niemczech, w ramach projektu Erasmus+. Uczniowie wyjadą na praktykę w roku szkolnym 2019/2020 do ośrodków szkoleniowych i pracodawców nie tylko w Austrii, ale także w Niemczech.
Dyrektorzy szkół oczekują na rewizyty partnerów austriackich, co ma nastąpić w miesiącu wrześniu oraz październiku.
Bez wątpienia odwiedziny u naszych europejskich sąsiadów okazały się bardzo interesujące i owocne, a ich następstwa wkrótce znajdą wymierny oddźwięk zarówno
w szkolnictwie zawodowym jak i bezpośrednio u pracodawców w powiecie opatowskim.