Wycieczki do placówek kulturalno-oświatowych są jedną z najskuteczniejszych form rehabilitacji, uważa Gustaw Saramański, wicestarosta opatowski. Przyczyniają się do zmniejszenia poczucia wykluczenia społecznego. Aktywność taka może być również jednym z tych doświadczeń, które są ważnym i niezbędnym krokiem na drodze do samodzielności w życiu codziennym i pozytywnie wpływa na zmianę wizerunku osoby niepełnosprawnej, podejmującej inicjatywę jako osoby aktywnej.
Dlatego Gustaw Saramański, wicestarosta opatowski zachęca wszystkich wychowanków Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych, pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej, uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz osoby starsze z Domów Seniora z powiatu opatowskiego i nie tylko, na bezpłatne zwiedzanie Podziemnej Trasy Turystycznej w Opatowie.
Okazuje się, że z takiej formy terapii skorzystało już wiele osób. Świadczą o tym podziękowania, które płyną do starostwa powiatowego w Opatowie. Na ręce Gustawa Saramańskiego, podziękowania złożył Warsztat Terapii Zajęciowej, prowadzony przez Charytatywne Stowarzyszenie Niesienia Pomocy Chorym „Misericordia” w Lublinie. Uczestnicy i opiekunowie podziękowali za możliwość bezpłatnego obejrzenia podziemi opatowskich. Kolejne podziękowania przekazał Warsztat Terapii Zajęciowej w Opatowie. Kierownik tejże instytucji, Norbert Staniszewski słowami Papieża świętego Jana Pawła II wskazał, że nie ma szlachetniejsze przesady niż przesada wdzięczności. „Trzeba pamiętać o nieustannej wdzięczności za ten dar, jakim dla człowieka jest drugi człowiek” – napisał w podziękowaniu za darmowe zwiedzanie Podziemnej Trasy Turystycznej w Opatowie. Na wycieczce w podziemiach byli też wychowankowie Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej typu Specjalistyczno – Terapeutycznego w Opatowie. Oni również przesłali specjalne podziękowania dla Gustawa Saramańskiego, wicestarosty opatowskiego. „Jesteśmy bardzo wdzięczni za umożliwienie nam zwiedzania tego pięknego i ciekawego zabytku Ziemi Opatowskiej. Nasi wychowankowie mogli zapoznać się z tym, jak kiedyś były przechowywane towary kupieckie a także zapoznać się z historią regionu oraz ważniejszymi postaciami mającymi wpływ na rozsławienie Opatowa” – napisali.
- Zwiedzanie podziemi opatowskich to ważny krok służący rehabilitacji społecznej, pozwalający na zdobycie umiejętności komunikowania się. Buduje świadomość własnej wiedzy, aktywizuje działania i motywuje do brania udziału w życiu społecznym. Zapraszam do włączenia się do akcji zwiedzania przez osoby niepełnosprawne Podziemnej Trasy Turystycznej w Opatowie. W celu ustalenia dogodnego dla państwa terminu i rezerwacji proszę kontaktować się z Powiatowym Centrum Kultury, Turystyki i Rekreacji w Opatowie – mówi Gustaw Saramański, wicestarosta opatowski.