Liceum Ogólnokształcące, popularny „Bartosz” w Opatowie, w swojej ofercie na najbliższy rok szkolny przygotował kierunek: technikum informatyczne i technikum ekonomiczne. Jest to - jak podkreśla dyrektor szkoły Barbara Kasińska -, powrót do źródeł w stuletniej tradycji szkoły.
- Klasy techniczne były w ofercie kształcenia przez wiele lat, na chwile zniknęły, by powrócić z całą mocą i zaangażowaniem - mówi Barbara Kasińska. - Proponujemy w ofercie klasę technik informatyk, która umożliwi uczniom zdobycie zarówno konkretnej wiedzy ogólnej, jak i specjalistycznej przy równoczesnym kształtowaniu umiejętności do płynnego kontynuowania nauki na studiach wyższych oraz wejścia na rynek pracy i biznesu – dodaje pani dyrektor.
Informatyka jest bardzo obszerną dziedziną łączącą naukę, technikę i sztukę. Rozwiązania Informatyczne można stosować w różnych obszarach, dlatego też w przyszłej pracy niezwykle ważne są konkretne rozwiązania specjalizacyjne. Uczniowie Technikum Informatycznego zgodnie z nową podstawą programową realizować będą cele kształcenia w zawodzie, a zwłaszcza: montowanie oraz eksploatację systemów komputerowych i urządzeń peryferyjnych, wykonywanie i eksploatację lokalnych sieci komputerowych, projektowanie, tworzenie, administrację i użytkowanie baz danych, programowanie aplikacji desktopowych, internetowych oraz mobilnych, projektowanie, tworzenie i administrację stronami www i systemami zarządzania treścią.
Ponadto uczniowie będą mogli poszerzać swoją wiedzę i zdobyć dodatkowe certyfikaty i szkolenia.
- Od lat wiadomo, że informatyka w „ Bartoszu” plasuje się na czołowym miejscu. Świadczą o tym chociażby osiągnięcia uczniów w tej dziedzinie. W tym roku szkolnym dwóch uczniów z klasy 1 B zdobyło wyróżnienie w wojewódzkim konkursie "Dzień Bezpiecznego Internetu" a w roku ubiegłym, również dwóch uczniów z klasy 2 B uzyskało trzecie miejsce w województwie w tym samym konkursie.
W 2015 roku uczeń liceum zdobył 10. miejsce w kraju w Ogólnopolskim Konkursie Informatycznym „Tik?-Tak!”, zorganizowanym przez Polskie Towarzystwo Informatyczne. Z Liceum Ogólnokształcącego imienia Bartosza Głowackiego w konkursie wzięło udział jedenastu uczniów, których wyniki przyczyniły się do zajęcia przez opatowskie liceum 2. miejsca w kraju w rankingu szkół ponadgimnazjalnych.
W minionym dwóch latach realizowany był projekt dzięki któremu grupa 63 uczniów uzyskała certyfikaty ECDL (Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych), a 50 uczniów zdobyło certyfikaty projektowania CAD w programie SolidEdge.
Rozwijanie umiejętności informatycznych jest możliwe dzięki realizacji projektów. W tym roku w marcu zakończył się projekt „Kreator możliwości”. Program, którego głównym celem było dostosowanie do potrzeb rynku pracy, wiedzy i umiejętności w obszarze kompetencji objął swoją pomocą 287 uczniów. W ramach działań, rozbudowano bazę dydaktyczną liceum poprzez doposażenie laboratoriów doświadczalnych z chemii, fizyki oraz zmodernizowanie laboratorium informatycznego. Uczniowie Bartosza osiągają wysokie wyniki w olimpiadach i konkursach wiedzy geograficznej i ekonomicznej. Ten fakt był jedną z przyczyn utworzenia technikum ekonomicznego.
W ramach projektu powstał Międzyszkolny Ośrodek Informacji i Kariery, który jest dostępny dla uczniów obydwu zaangażowanych szkół a jego zadaniem jest wsparcie uczniów w rozwoju i planowaniu dalszej kariery.
Wysoki jest także poziom zdawalności uczniów, którzy przystąpili w tym roku szkolnym do egzaminu maturalnego z informatyki.