Pracownicy i podopieczni Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego imienia Mieczysława Jopka w Dębnie, po raz czwarty uczcili rocznicę nadania patronatu placówce. Uroczystość była także okazją do zorganizowania Pikniku Rodzinnego, w którym chętnie wzięli udział również mieszkańcy Dębna.
Uroczystość została rozpoczęta polową mszą świętą, odprawioną przez księdza kanonika Mirosława Frączka. Po zakończeniu nabożeństwa goście uczcili pamięć patrona placówki. Symboliczne kwiaty oraz znicz przy tablicy upamiętniającej lekarza Jopka złożyli jego syn Piotr Jopek, Bogusław Włodarczyk, zawieszony starosta opatowski, w asyście wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Krzysztofa Mazurkiewicza i Anny Safiańskiej, dyrektor ośrodka. Podczas uroczystości obecni byli również przedstawiciele władz samorządowych, radni, a także członkowie rodziny doktora Mieczysława Jopka.
Wzruszającym momentem uroczystości było również wspomnienie o zmarłym i jakże zasłużonym dla lokalnej społeczności bohaterze obchodów. Przytoczenia życiorysu, zasług i anegdot podjął się w lekarz Krzysztof Mazurkiewicz.
Po części oficjalnej przyszła kolej na bogaty program artystyczny, w którym nie zabrakło muzycznych wrażeń i niesamowitych emocji. Na scenie wystąpił zespół Linowianki. W ciekawym repertuarze zaprezentowały się również panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Wyszmontowa. Ciekawym punktem artystycznym programu, który spotkał się z wielkim aplauzem publiczności był występ taneczny ukraińskiej młodzieży.
Organizatorzy zapewnili uczestnikom dobrą zabawę i mnóstwo niespodzianek. Na najmłodszych uczestników pikniku czekała darmowa wata cukrowa i popcorn, które zostały zagwarantowane przez ożarowski Zespół Szkół imienia Marii Skłodowskiej – Curie. Nie tylko najmłodsi mogli liczyć na miłą słodką przekąskę. Pysznymi goframi i racuchami częstowali wszystkich uczestników pracownicy Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Dębnie.
Mieczysław Jopek to jedna z charakterystycznych postaci, związana z powiatem opatowskim. Urodzony 2 lipca 1947 roku w Ożarowie, lekarz szpitala w Opatowie i Radny Powiatu. Jego powołaniem od zawsze był zawód lekarza. Jednak oprócz leczenia ludzi, był także czynnym działaczem społecznym. Zmarł 3 kwietnia 2012 roku. Katarzyna Kaszluga