41 dzieci z Ukrainy polskiego pochodzenia rozpoczęło naukę w szkołach średnich prowadzonych przez powiat opatowski.
Najwięcej młodych naukę podjęło w Zespole Szkół numer 1 przy ulicy Słowackiego w Opatowie, później w Zespole Szkół imienia Marii Skłodowskiej-Curie w Ożarowie, najmniej w Liceum Ogólnokształcącym imienia Bartosza Głowackiego w Opatowie. Ukraińcy głównie wybierają technika, po których ukończeniu mają zawód. Kiedy prowadzono rekrutację do naszych szkół, wyrażali zainteresowanie informatyką i mechatroniką w Ożarowie i kierunkami hotelarstwo i gastronomia w Zespole Szkół numer 1 w Opatowie. Pytali też, czy edukacja w Opatowie wyposaża ich w dokument z zawodem respektowany w całej unii europejskiej.
W grudniu ubiegłego roku Bogusław Włodarczyk, starosta opatowski podkreślał, że powiat opatowski bardzo chętnie przyjmie młodzież zza wschodniej granicy. Jak argumentował, w opatowskich szkołach średnich są wolne miejsca. Za każdym nowym uczniem przyjdą pieniądze z budżetu państwa, zarówno na zakwaterowanie i naukę, tak zwana subwencja oświatowa. Przed rokiem starosta Bogusław Włodarczyk przyznał, że przyjęcie młodzieży z Ukrainy będzie korzystne dla szkół prowadzonych przez powiat opatowski ze względu na problemy niżu demograficznego, z którym boryka się szkolnictwo w całym kraju.
- W szkoły inwestujemy miliony złotych – zaznaczał w grudniu Bogusław Włodarczyk, starosta opatowski. - Demografia pokazuje, że dzieci mamy coraz mniej. Nie chcemy zwalniać nauczycieli i kadry administracyjno-pomocniczej. Chcemy zapewniać nowe miejsca pracy. Warunek, musimy mieć młodzież. Podjęliśmy kilka działań: rozszerzyliśmy dotychczasowe kierunki nauczania i uruchomiliśmy nowe. Inwestycja w Zespole Szkół numer 1 w Opatowie za ponad siedem milionów złotych, w Ożarowie za prawie cztery miliony złotych i boisko w Zespole Szkół numer 2 za prawie czterysta tysięcy, to wszystko stwarza perspektywę pozyskania nowej młodzieży – wyliczał starosta Włodarczyk.
W wakacje młodzież z Ukrainy przebywała w Opatowie na kursie języka polskiego. Młodzież zza wschodniej granicy uczy się w naszych szkołach w języku polskim.