Zmienia się baza dydaktyczna sportowa. Budowana jest pełnowymiarowa hala wraz z zapleczem. Właśnie dobiega końca budowa hali sportowej. Boisko wielofunkcyjne czeka na odbiory końcowe i dopuszczenie do użytkowania.
Nowością w szkole będzie siłownia. Lepsze wyposażenie otrzymały warsztaty szkolne. Zespół Szkół numer 1 w Opatowie głównie kształci w kierunkach zawodowych: mechanik pojazdów samochodowych i technik rolnictwa, stąd właśnie nacisk na wyposażenie warsztatów.
Miliony na edukację
Łączny koszt inwestycji to sześć milionów złotych. Jak zapewnił Tomasz Świątek, radny Rady Powiatu Opatowskiego, po wybudowaniu, część sportowa szkoły będzie czynna nie tylko w czasie lekcji, ale również po godzinie 15 tak, by mogli korzystać mieszkańcy Opatowa i powiatu.
- To historyczny moment dla nasze szkoły – mówi radny Tomasz Świątek. – Dzięki temu, oferta edukacyjna będzie jeszcze lepsza – dodaje.
Z rozbudowy zaplecza sportowego zadowolony jest Waldemar Domagała, nauczyciel wychowania fizycznego w Zespole Szkół numer 1.
- Dużym atutem jest siłownia, do tego dojdzie wielofunkcyjne boisko szkolne, którego w naszej szkole nigdy nie było – wylicza nauczyciel. Zdaniem Waldemara Domagały, nowa hala pozwoli na jeszcze lepsze i skuteczniejsze nauczanie przedmiotu.
- Będziemy mogli rozgrywać turnieje z prawdziwego zdarzenia – mówi.
Obecnie trwają prace wykończeniowe wewnątrz hali. Nowe wyposażenie mają też warsztaty szkolne. Zmodernizowano ich wnętrza.
Nauka na nowoczesnym sprzęcie
Ciągnik rolniczy, siewniki, pługi, szlifierki, tokarki, prasy ręczne trafiły do Zespołu Szkół numer 1 w Opatowie. Sprzęt posłuży do praktycznej nauki zawodu. Wartość zakupów wynosi przeszło sześćset tysięcy złotych.
W Zespole Szkół numer 1 w Opatowie, oprócz innych kierunków, funkcjonują dwa technika: pojazdów samochodowych oraz mechanizacji rolnictwa i agrotroniki.
- To nowoczesny sprzęt, który pozwoli nam spełniać wymogi stawiane przez ministerstwo i spełniać warunki potrzebne do nowoczesnego kształcenia ucznia, który później musi zdawać egzaminy kwalifikacji zawodowej – mówi Tomasz Świątek, radny Rady Powiatu Opatowskiego, kierownik administracyjny w tej szkole.
Do tej pory, w przypadku technikum mechanizacji rolnictwa, korzystano ze sprzętu użyczanego od rolników i instytucji. Nie było to komfortowe i ograniczało możliwości edukacyjne.
- Projekty realizowane w naszej szkole stanowią duże wyzwanie, ponieważ nowoczesny sprzęt wymaga nie tylko optymalnego wykorzystania, rozwija uczniów, ale też pracowników. Każdy nauczyciel, pracujący na zaawansowanym sprzęcie musi podnosić kwalifikacje – dodaje Świątek.
- Nie ma nic ważniejszego od zdrowia i kształcenia dzieci i młodzieży, podnoszenia kwalifikacji – ocenia Bogusław Włodarczyk. - Olbrzymie pieniądze, które inwestujemy w oświatę i rozbudowę szkół opiewają na 12 milionów złotych. Chcemy, by młodzież uczęszczająca do naszych szkół, miała komfortowe warunki i pracowała na jak najlepszym sprzęcie – uzupełnia starosta. Zakup dofinansowała Unia Europejska.