W Powiatowym Inspektoracie Weterynarii w Opatowie miało miejsce bardzo ważne spotkanie służb weterynaryjnych województwa świętokrzyskiego, przedstawicieli miejscowej policji i straży pożarnej z władzami powiatu opatowskiego, wójtami, burmistrzami naszych gmin i miast. Byli też przedstawiciele kół łowieckich i rolnicy. Rozmawiano o zapobieganiu rozprzestrzeniania się wirusa Afrykańskiego Pomory Świń. Mówiono o odstrzale dzików, szczepieniu lisów i wilkach.
Gospodarzem był Bogusław Mąka, Powiatowy Lekarz Weterynarii. Wojewodę świętokrzyskiego Agatę Wojtyszek, reprezentował doradca wojewody Wiktor Kowalski.
Wicestarosta Małgorzata Jalowska, reprezentowała powiat opatowski. Radę powiatu opatowskiego reprezentował przewodniczący Wacław Rodek.
Był też Bogdan Konopka, Wojewódzki Lekarz Weterynarii. Obecnością spotkanie zaszczycił Grzegorz Gajewski, burmistrz Opatowa. Byli wójtowie: Marzena Urban-Żelazowska, gmina Sadowie, Andrzej Grządziel, gmina Lipnik, Tomasz Kamiński, gmina Tarłów, Szymon Sidor, gmina Wojciechowice, Marek Staniek, gmina Iwaniska.
Na spotkaniu skupiono się w głównej mierze na wirusie AFS. Najbliżej powiatu opatowskiego wirusa wykryto u dzika, zabitego przez samochód w gminie Annopol, w miejscowości Stary Rachów w powiecie kraśnickim, czyli bardzo blisko granicy województwa świętokrzyskiego. W promieniu 25 kilometrów od tego miejsca, w okolicach Annopola wyznaczono tak zwany obszar objęty ograniczeniami. Z kolei gminy Tarłów i Ożarów w powiecie opatowskim (województwo świętokrzyskie) znalazły się w mniej restrykcyjnym obszarze ochronnym. Oznacza to, że myśliwi, po odstrzeleniu dzika muszą go najpierw umieścić w chłodni i pobrać próbki. Po otrzymaniu badań wykluczających obecność ASF można zabrać tuszę. W innych gminach powiatu opatowskiego tego wymogu nie ma.
Jeszcze w tamtym roku, Afrykański Pomór Świń był przedmiotem specjalnej narady, którą zorganizowano z inicjatywy Tomasza Stańka, starosty opatowskiego. /MLE/