„Ratownictwo medyczne” to prężnie działający od wielu lat kierunek w Liceum Ogólnokształcącym w Zespole Szkół w Ożarowie im. Marii Skłodowskiej – Curie.
15 kwietnia 2019 r. młodzi ratownicy z tej szkoły brali udział w Rejonowych Mistrzostwach z Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża w Sandomierzu. Skłodowska wystawiła trzy drużyny. Dyrektor Marcin Stańczyk jest ze swoich ratowników niesamowicie dumny, bo wszystkie ekipy zostały nagrodzone i stanęły na podium, zajmując: I, II i III miejsce. To ogromny sukces, a drużyna, która zajęła I miejsce będzie reprezentować w maju powiat opatowski w etapie okręgowym Mistrzostw w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Starosta Opatowski Pan Tomasz Staniek, doceniając te sukcesy ufundował puchary, a władze powiatu sandomierskiego nagrody dla zwycięzców.
W trakcie zawodów drużyny oceniały: sytuację, plasowały i wykonywały czynności związane z udzielaniem pierwszej pomocy przedmedycznej. Ocenie podlegała: kolejność wykonywania czynności, precyzja oraz czas udzielania pomocy. Należało zwracać także uwagę na własne bezpieczeństwo. W trakcie wykonywania tych czynności sprawdzana była także wiedza teoretyczna.
Sukces ratowników ze Skłodowskiej był możliwy dzięki ciężkiej pracy, szeregu ćwiczeń, które wymagały dużego nakładu czasu.
Ludzie o wielkich sercach, przejawiający empatię i gotowi w każdej potrzebie nieść pomoc wybierają właśnie kierunek – ratownictwa medycznego.
Dyrekcja szkoły jest z nich dumna i pełna podziwu, docenia to, że poświęcają swój wolny czas, by dbać i szanować zdrowie i życie ludzkie.
,,Młodzi ratownicy”, by móc zwyciężać w mistrzostwach, uczą się od najlepszych.
Współpracują z Grupą Ratowniczą PCK w Sandomierzu oraz Uniwersytetem Medycznym w Lublinie. Profesjonalni ratownicy, kadra uczelni i studenci, pielęgniarki, na co dzień pracujący w szpitalach i pogotowiu ratunkowym prowadzą dla nich zajęcia. Dzielą się wiedzą teoretyczną i umiejętnościami. Zajęcia w terenie , pozoracje prawdziwych zdarzeń, zachorowania, wypadki - w tych warunkach oceniają i analizują parametry życiowe ratownicy ze Skłodowskiej.
Młodzież lubi takie zajęcia, w takich autentycznych warunkach sprawdzają się nie tylko z wiedzy, ale i opanowania, szybkości i trafności podejmowanych decyzji, które przesądzają o ludzkim zdrowiu, życiu, mogą chronić przed niepełnosprawnością i kalectwem.
Licealiści z profilu ratownictwa medycznego wyjeżdżają na zajęcia do Lublina i Kielc, gdzie w profesjonalnie wyposażonych pracowniach uczelni – w centrach stymulacji ratownictwa medycznego – w warunkach identycznych jak studenci, korzystają ze sprzętu i uczą się podejmowania odpowiednich decyzji.
Dyrektor Marcin Stańczyk podkreśla, że jest dumny z sukcesów swoich uczniów i wie, że ta wiedza i umiejętności zaprocentują w ich dorosłym życiu. Pomogą w wyborze kierunków studiów, na pewno będą oni wspaniałymi specjalistami, ratownikami, lekarzami, pielęgniarkami, po prostu wrażliwymi ludźmi.